Elektronika w domu

Inteligentny dom

images (68)Dom to założenia powinno być miejsce, dające nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Obecnie budowane są domy inteligentne, wyposażone w systemy elektronicznego sterowania urządzeniami. Ich parametry wciąż starają się podążać za naszymi preferencjami, dlatego stają się coraz lepsze i skuteczniejsze. W domu inteligentnym na przykład same zapalają się światła oraz automatycznie są gaszone gdy ruch w pomieszczeniu ustaje.

Doskonale sprawdza się taki system na terenie posesji oraz wewnątrz w pomieszczeniach przechodnich. Dzięki elektronicznym systemom, temperatura w domu jest utrzymywana zgodnie z naszymi założeniami a rolety w zależności od pory dnia przyjmują wcześniej zaprogramowane położenie. Zaś podczas nieobecności domowników, cały dom jest chroniony przez czujne oko kamer monitoringu wizyjnego. Zaś jego prywatności i bezpieczeństwa strzeże system alarmowy wyposażony w szereg czujników. Domy przyszłości prezentowane kilkanaście lat temu stały się faktem.

Inteligentne systemy sterowania to nie tylko bezpieczeństwo, ale również i wygoda. Dom wyposażony w inteligentny system sterowania dostarcza każdemu mieszkańcowi udogodnienia. Ogromna ilość opcji oraz wielorakość wariantów konfiguracji systemu, umożliwia wprowadzenie naprawdę dużej funkcjonalności oraz wielowariantowych presetów, czyli ustawień realizowanych przez system w zależności od pory dnia, obecnej temperatury panującej w pomieszczeniach czy nawet obecności osób w pomieszczeniach.

read more

Alarmy do domu

pobrane (66)Dom to miejsce gdzie chcemy czuć się bezpiecznie, a nasz dobytek powinien być chroniony przed włamaniem i kradzieżą mienia i rzeczy wartościowych.  Sposobem na zabezpieczenie tego co jest dla nas bardzo cenne są różnego rodzaju alarmy, które szczególnie ostatnio cieszą się powodzeniem, bo są to naprawdę zabezpieczenie na wysokim poziomie. Niezależnie, czy to w mieszkaniu, w bloku czy też w domku jednorodzinnym, mamy taką samą  możliwość zastosowania wielu dostępnych rozwiązań, które potrafią zapobiegać i wykrywać włamania i  reagować na inne niebezpieczeństwa zagrażające naszemu dobytkowi.

Możemy zabezpieczyć się przeciw pożarowi, zalaniu, niebezpieczeństwom ze strony trujących związków chemicznych. Możemy w domach zamontować czujki, które ostrzegą nas przed czyhającymi niebezpieczeństwami oraz urządzenia elektroniczne blokujące, czy też innego rodzaju zabezpieczenia. Jednym z bardzo popularnych zabezpieczeń, który już od lat jest powszechnie stosowany a z biegiem czasu zyskuje na popularności, bo staje się coraz bardziej nowoczesny,  jest tak zwany monitoring wizualny, czyli popular kamery monitorujące. Monitoring nie tylko pomaga ustrzec się przed złodziejami którzy chcą wtargnąć na nasz teren, ale mają również działanie prewencyjne, czyli mówiąc najprościej – skutecznie odstraszają potencjalnych przestępców, którzy zdają sobie sprawę z tego, że wtargnięcie na posesję może być bardzo ryzykowne i grozi ujęciem.

read more

Dom bezpieczny

imagesDom to miejsce, które powinno gwarantować poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Takie bezpieczeństwo należy przewidzieć już na etapie projektowania i budowy domu. Już na etapie planowania budowy należy wziąć pod uwagę całe spektrum potencjalnych zagrożeń płynących zarówno z zewnątrz jak również czyhających na mieszkańców wewnątrz budynku. Sposobem na uchronienie się przed włamywaczami jest między innymi przemyślana lokalizacja i architektura domu oraz sposób jego powiązania z okolicą. Na przykład widoczne z ulicy wejście sprawi, że budynek będzie mniej atrakcyjny dla intruza.

Wybierając projekt gotowy, należy zwrócić uwagę, czy spełnia on wymogi bezpieczeństwa. Poczuciu bezpieczeństwa z pewnością sprzyja prosta bryła budynku. Dobrym rozwiązaniem jest dom w kształcie prostokąta, kwadratu, litery T lub L. Jeśli garaż jest połączony z wnętrzem domu, warto wyposażyć łączące je drzwi w zabezpieczenia równie solidne jak te użyte w drzwiach wejściowych. Zagrożenie zwiększają także łatwe przejścia między oknami, na przykład gdy umożliwiają przedostanie się na wyższą kondygnację. Złodziej może też dostać się do domu, wycinając otwór w szybie i otwierając okno od wewnątrz za pomocą klamki.

Słabym punktem mogą się również okazać okna na piętrze, zwłaszcza jeśli dostęp do nich ułatwiają rury spustowe, gzymsy, bonie czy szerokie parapety. Dlatego tak ważne jest wyposażenie domu w elektroniczne czujki przeciwwłamaniowe. Jest wiele rodzajów zabezpieczeń, które z powodzeniem możemy wykorzystać w swoich domach.

read more

Domofony i wideodomofony

pobrane (67)Nasze domy są zbiorem wielu urządzeń elektronicznych, które ułatwiają nam życie, są dla nas rozrywką, a także czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Sprzęt elektroniczny, choć nie ma duszy dba o nas i o nasze domy. Standardem stało się już zaopatrywanie naszych posesji w domofony i wideofony. Dziś prawie każdy większy dom czy osiedle wyposażone są w urządzenia domofonowe a nawet wideodomofonowe, umożliwiające kontrolę i wygodę obsługiwania drzwi i bram wejściowych. Wielu indywidualnych gospodarzy stosuje domofony cyfrowe i wideodomofon Matibus – nowoczesny Urmet. Urmet to bardzo znany i ceniony producent cyfrowych systemów nadających się do zbudowania systemów domofonowych i wideodomofonowych w zależności od potrzeb i wymagań klienta docelowego.

Domofony Matibus to system, który bardzo dobrze nadaje się do realizacji zadań jako podstawa do instalacji domofonowych (głosowych) oraz wideodomofonowych (głos i dźwięk). Znajduje więc zastosowanie w obiektach mieszkaniowych i usługowych. Panele cyfrowe Urmet są stosowane w dwóch systemach: domofony MATIBUS oraz domofony MATIBUS SE i występują w dwóch podstawowych wariantach, wersji domofonowej oraz videodomofonowej. Panele umożliwiają wywołanie użytkownika poprzez prowadzenie cyfrowego kodu, a ponadto umożliwiają autoryzację wejścia i otwarcie zamka elektromagnetycznego po wpisaniu kodu cyfrowego lub i mają zaimplementowaną bardzo pożyteczną funkcję sygnalizacji niezamkniętych drzwi.

read more

Kamery i rejestratory

imagesNasze domy, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz wyposażone są w urządzenie elektroniczne. Wiele z nich służy nam do pracy, większość do rozrywki a ostatnio nawet do obrony i zabezpieczenia domu. Wszyscy chcemy, by nasze domy i podwórka były bezpieczne, a jednym z najskuteczniejszych systemów zabezpieczeń domów oraz posesji jest monitoring IP. Jest to nowoczesne rozwiązanie, oparte jest na infrastrukturze sieciowej. Działa to tak, że transmisja oraz zapis danych audio/wideo odbywa się za pośrednictwem sieci komputerowych i łączy teleinformatycznych. Przesył danych odbywa się przy użyciu protokołu internetowego IP. Aby stworzyć taki system, niezbędne są kamery IP oraz specjalistyczne oprogramowanie służące do zarządzania materiałem wizyjnym.

Oprogramowanie potrafi skutecznie gromadzić dane i posiada inteligentną analizę obrazu. Właściciele posesji chętnie stosują ten coraz bardziej popularny system, w którym zastosowane są nowoczesne technologie. Monitoring ten zapewnia stabilną pracę oraz możliwość budowania rozległych systemów monitoringu. Nie bez znaczenia jest też większy poziom bezpieczeństwa przesyłu danych. Bez problemu można też zrealizować transmisję zarejestrowanych dźwięków oraz przekazać sygnał sterujący kamerami IP, które posiadają możliwość obracania się oraz zdalnego strojenia parametrów roboczych. Trudno wymienić wszystkie możliwości i korzyści wynikające z zastosowania opisanego wcześniej rodzaju monitoringu.

read more

Czujki alarmowe w naszych domach

imagesZastosowanie czujek alarmowych w naszym domu pozwoli nam spokojnie spać i bez obaw udać się na wakacyjny wypoczynek. Najważniejsze jest dla człowieka zdrowie i bezpieczeństwo samego siebie oraz pozostałych bliskich. Zagrożenia są i mogą spotkać nas każdego dnia. W zasadzie, jeśli mówi się o ochronie, na myśli ma się zabezpieczenie przed włamaniem. Jednak jeszcze wiele innych zagrożeń, które wynikać mogą z czynności życia codziennego. Zabezpieczeniem przed tego typu zagrożeniami jest zainstalowanie różnego rodzaju czujników, które poszerzą zakres funkcjonowania domowego lub firmowego systemu alarmowego. Warto zamontować w domu czujniki, które pozwalają nam spać spokojnie.  Wśród niezbędnych w domach czujników wyróżnić możemy na przykład czujnik temperatury, który ma zastosowanie tam, gdzie jest potencjalnie duże zagrożenie pożarem, czyli gdzie jest najwięcej materiałów łatwopalnych.

Kiedy mamy zamontowaną taką czujkę, to przekroczenie odpowiedniej temperatury spowoduje alarm, dzięki któremu  unikniemy pożaru, który może zniszczyć cały nasz dobytek. Przed pożarem ochroni nas też czujnik dymu, a przed zaczadzeniem – czujnik tlenku węgla, czyli czadu. Interesującymi zabezpieczeniami są również czujniki gazu ziemnego, czujnik zalania wodą oraz czujniki ruchu, które ustrzegą nas przed złodziejami. System alarmowy z czujka ruchu Działa tak, że jeśli tylko jakaś osoba znajdzie się w polu ochrony to nastąpi zaświecenie światła na określony czas.

read more