Komputery w dzisiejszym świecie

Komputerowa mapa rodzinna

images (7)Nie ma już osoby z młodego pokolenia, która nie miałaby komputera. W zasadzie nie ma już chyba takiego domu. W przenośnych laptopach zamknięty mamy cały swój świat. Potrzebne zeskanowane dokumenty, zdjęcia z rodzinnych spotkań, pamiętnik codziennych wydarzeń zamknięty w popularnym blogu, rozpoczęta praca dyplomowa. Przestajemy zupełnie korzystać z pióra i papieru. Ważne do zapamiętania wydarzenia wklepujemy do zaaranżowanych elektronicznych kalendarzy. Ustawiony wcześniej dźwięk przypomina o zbliżających się urodzinach męża czy przyjaciółki. Nie wiem czy żałujemy, że nie kupi za nas bukietu kwiatów? Choć skoro już przy kwiatach jesteśmy, to również za sprawą nowoczesnych rozwiązań można zamówić bukiet dowolnych kwiatów i wysłać go w dowolne miejsce na ziemi. Nie koniecznie musi to być na terenie kraju.

To fajny pomysł, dobre rozwiązanie i niespodzianka dla solenizanta czy jubilata. Osobisty komputer jest jak część nas samych, jak odrębne dla każdego linie papilarne. Tworzymy go po swojemu, codziennie, każdego dnia. Już uruchamiając komputer pokazuje się pierwsza, indywidualna strona. Kwiaty, pejzaż, zwierzęta czy bardziej osobiście, dzieci, rodzice. Na dysku zapisujemy ulubione utwory muzyczne czy dokumenty potrzebne nam w pracy. Czasami jest to prezentacja stworzona na potrzeby wykładu a czasami slajdy z wakacji. Dzisiaj nikogo już nie dziwi widok niesionego nesesera, w którym jest nasz osobisty komputer. Bo jest on z nami niemal wszędzie.

read more

Komputerowy język

images (8)Komputery tak bardzo zagościły w naszym życiu, że nie wiadomo kiedy tworzy się nowy język. Język skrótów, animacji i niedopowiedzianych zdań. Wszystko po to, żeby było szybciej, krócej ale czy na temat? Podsłuchując rozmowę młodych ludzi trudno z nich wyłapać sens. I nie tylko dlatego, że tematy są nam obce i nieznane ale również dlatego, że operują nieznanym dla nas językiem. Dawne do zobaczenia zamieniono na nara. Niektórzy zupełnie operują skrótem NTNR, czytaj: no to na razie. Skrót utworzono z pierwszych liter poszczególnych wyrazów. Albo nowe siema, spoko, zaje i inne dziwne dla mnie słowa. Do tego dochodzą nazwy nowości pojawiających się na rynku.

Nowości związanych z komputeryzacją świata. Muzyki nie słuchamy z płyt winylowych, choć bywają miłośnicy wspomnień. Dzisiejsza muzyka jest z formacie MP3 lub MP4. To niezliczona ilość utworów nagrana na małym przenośnym urządzeniu. To coś w rodzaju połowy pudełeczka od zapałek. Do tego podłączone są słuchawki. Możemy słuchać muzyki wszędzie. Wprowadzono również czytane książki, tzw audioksiążki. Lektor nagrany czyta całą książkę, my odsłuchujemy. Czyżby tradycyjna książka odchodziła do lamusa jak winylowa płyta? Mam nadzieję, że nigdy się tak nie stanie. Grozi nam nowy język, brak książek na papierze i muzyka prosto do naszych uszu. Szybciej ale czy lepiej?

read more

Komputerowy Matrix

4738695-haker-password-643-385Komputery otaczają nas ze wszech stron. Dzisiejszy świat to świat komputerów. I choć czasami tęsknimy za spokojem i brakiem zasięgów w naszych telefonach ale to chwilowe. Powstają gospodarstwa agroturystyczne gdzie możemy pokazać dzieciom świat naszych dziadków. Zwierzęta, ekologiczne warzywa i studnię. Niestety coraz częściej wygląda to jak skansen. A dzieci nie zawsze podzielają naszą pasję i brak dostępu do komputera. Czy to internet czy gry komputerowe, komputer towarzyszy naszym dzieciom wszędzie. Do szkół również jest wprowadzony. Nowością są lekcje na wirtualnym ekranie, dzieci bez zeszytów tylko notujące na klawiaturze. Na tablicy pani wyświetla za pomocą rzutnika i komputera mapy, animacje i prezentacje. Nawet program maturalny przewiduje opracowanie własnej prezentacji. Dziwić się? To wszystko jest wynikiem ogromnego postępu i rozwoju.

I dobrze, chociaż wciąż rodzi się pytanie do czego to wszystko prowadzi? Nawet przyjaciół miewamy już wirtualnych. Wszelkie portale społecznościowe i komunikatory są tak popularne, że wypierają towarzyskie spotkania. A przecież nie przeniesiemy realnego życia w świat wirtualny. Choć jeden z reżyserów przewidział tą historię w filmie Matrix. I to jest nasz Matrix. Świat nierealny miesza się z życiem. Zakupy, zdjęcia, przyjaźnie. To wszystko za sprawa komputera.

read more

Komputery w mikrobiologi

pobrane (68)Myśląc o dzisiejszym świecie i miejscu jakie zajmuje w nim komputer jestem przekonana, że nie jest możliwa rezygnacja z postępu i nowych wynalazków technicznych. Można powiedzieć, że nie tylko dziedzina techniczna ale wszystkie inne bardzo się rozwijają. Chociażby medycyna. Gdyby nie możliwość korzystania z systemów komputerowych, nowych programów rozwój medycyny nie byłby tak spektakularny. Nie myślę nawet o protezach kończyn ale o rozwoju strefy farmaceutycznej. Praca w laboratorium nie wygląda już tak jak kiedyś. Oczywiście mieszanie wielu składników w menzurkach wciąż jest ale wynik jaki uzyskujemy jest w znacznie szybszym czasie i o większej dokładności.

Bakteriologia to jedna z postępowych dziedzin. Dzięki temu tworzone są wciąż nowe szczepionki, leki i preparaty wzmacniające naszą odporność. Komputer to nie tylko monitor i zbiór połączeń zamkniętych w coraz mniejszych skrzyneczkach. Komputer to złożoność i wielofunkcyjność. Wychodząc poza mury laboratoryjne również otaczamy się sprzętem komputerowym. Zaraz na pierwszym skrzyżowaniu widzimy monitoring nadzorujący stan ulic naszego miasta. Zapewnia on bezpieczeństwo i możliwość skonfrontowania zaistniałej sytuacji. Mijamy budkę, z której po wrzuceniu monety dostaniemy ciepły napój lub przeciwnie mrożoną oranżadę.

read more

Paragon czy faktura

imagesKomputery są nieodłącznym elementem naszego życia. Informatyka jest elementem programu edukacyjnego. Dzieci już od pierwszych klas uczą się, jak korzystać z komputera, jak pisać na nim i pracować. Większość dzieci jest już tak zaznajomiona z tym sprzętem, ze obsługa nie stanowi dla nich problemu. To niesamowity fenomen, że często dzieci nie piszące i nie czytające doskonale załączają grę, obsługują wszystkie opcje. To duch dzisiejszych czasów, bo wprowadzone komputery do urzędów, wciąż są zmora pracujących tam starszych pań. Boją się, że nie mają tej wiedzy i obycia, którą dzisiejsza młodzieży posiada. Komputer ma pomagać. Komputer powinien pomagać. Nie tylko w rozwiązywaniu zadań czy pisaniu tekstów, ale również w naszych codziennych czynnościach. Kłopot pojawia się wówczas, kiedy nie ma prądu lub kiedy komputer się „zawiesił”.

Wtedy rosną kolejki, tworzy się napięcie. Z jednej strony wszyscy przyzwyczaili się do obsługi, gdzie komputer wykonuje pracę, z drugiej jednak nie raz słyszymy, że, po co komputer, kiedyś było szybciej. Wypisanie faktury ręcznie dla wprawionej fakturzystki nie stanowiło problemu, dzisiaj też problemem nie jest, gorzej jak komputer odmówi posłuszeństwa. Tak dzieje się na przykład na stacji benzynowej. Śpieszymy się, kolejka, a tu niespodzianka. Trzeba czekać. Tak też się zdarza i trzeba być na to przygotowanym.

read more

Dziecięca fantazja a komputerowy świat

151Komputerowe gry, w które tak lubią bawić się nasze dzieci to często świat przemocy i brutalnych scen. Warto przed zakupem skontrolować, o czym jest dana gra i od jakiego wieku jest zalecana. Na opakowaniu jest opis, poza tym możemy dopytać się sprzedawcy. Czasami ładunek emocjonalny zawarty w temacie gry jest tak silny, że nasze dziecko nie będzie mogło poradzić sobie z agresją i zagubieniem. Wchodząc w świat wirtualnych sytuacji, czasami trudno funkcjonować w realnym życiu. Wiele rzeczy nas przerasta, a przesiadywanie tak długo przed komputerem nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Warto więc wprowadzić ograniczenia czasowe na korzystanie z komputera.

Nie wszystkie jednak gry są tak obciążające czy militarne. Jest wiele gier służących rozwojowi dziecka, które zawierają ćwiczenia ułatwiające edukację, wzbudzające empatię czy są pomocne w terapii. Jest wiele programów wspomagających mowę dziecka, poprawiających małą motorykę czy pobudzających zmysł słuchu. Na komputerze można przecież odtwarzać ciekawą muzykę czy włączać niepowtarzalne kompozycje wizualne. To wszystko sprawia, że nasze dzieci mogą poprzez zabawę uczyć się i poznawać nowe techniki. Metoda pracy i wspomagania się komputerem jest dzisiaj bardzo popularna i bardzo lubiana przez dzieci. Nie może więc jej zabraknąć przy współpracy dziecko – nauczyciel.

read more