Trochę o komputerach

Układ scalony

pobrane-51Bardzo wiele typów komputerów, które powstawały na terenie Polski powstawały na bazie układów scalonych. Mówiąc o układach scalonych mamy przede wszystkim na myśli zminiaturyzowany układ elektroniczny, który zwiera w swoim wnętrzu od Kiku do setek podstawowych elementów elektronicznych. Takie elementy elektroniczne to przede wszystkim tranzystory, rezystory, kondensatory i diody. Zanim powstały układy scalone wyprodukowano w 1926 roku lampę próżniową Loewe 3NF. Taka lampa próżniowa zawierała w środku jednej bańki aż trzy triody. Wśród tych trzech triod znajdowały się dwie sygnałowe oraz jedna głośnikowa. Poza tym w Lampa próżniowa Loewe 3NF posiadała również dwa kondensatory oraz cztery rezystory.

Taka lampa próżniowa była przede wszystkim przeznaczona do pracy jako jednoobwodowy radioodbiornik reakcyjny. Za pierwszą osobę, która opracowała teoretyczne podstawy układu scalonego uważa się Geoffrey’a Dummer’a. Mimo jego wielkiego włożonego wysiłku nie udało mu się zbudować pracującego układu. Układy scalone posiadają także swoja budowę. Są one przeważnie zamknięte w hermetycznej budowie. Taka budowa może być ceramiczna, szklana, metalowa, ale również może być stworzona z tworzona sztucznego. Dzieli się także układy scalone na dwie grupy: monolityczne oraz hybrydowe. Istnieją również dane, które stwierdzają, że obecnie największym producentem układów scalonych jest obecnie firma Intel.

read more

Minikomputer

pobrane-52Jeśli posiadamy jakaś małą wiedzę na temat polskich komputerów to zdajemy sobie sprawę z tego, że większość komputerów stworzonych przez polskich naukowców to minikomputery. Minikomputery są właśnie odpowiednikiem komputerów osobistych. Zaczęły powstawać pod koniec lat pięćdziesiątych. Takie komputery były wykonywane na tranzystorach bądź na układach scalonych. Minikomputery były bardzo często tworzone jako komputer specjalizowany. Pod hasłem komputer specjalizowany mamy na myśli analizator widma bądź automat obrachunkowy. Takie minikomputery charakteryzowały się niewielkimi wymiarami, modułową budową, prostą obsługą. Plusem takiego komputera było to, że nie wymagał klimatyzacji. Współcześnie minikomputery rzadko się stosuje. Za pierwszy minikomputer uważa się PDP-1, który został wyprodukowany w 1959 roku.

Mimo tego, że minikomputery obecnie nie są produkowane to wywarły bardzo duży wpływ na rozwój informatyki. Poza tym warto również wiedzieć, że bardzo popularne w dzisiejszych czasach komputery osobiste jak laptopy posiadają wiele podobnych cech do minikomputerów. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, że laptopy posiadają systemy operacyjne, które pochodzą z minikomputerów. Takie systemy operacyjne to Unix, który został pierwotnie napisany na minikomputerze. System operacyjny, który pochodzi pośrednio od minikomputerów to Microsoft Windows NT, który nawiązuje do rozwiązań technicznych systemu VMS.

read more

Typy komputerów

pobrane-53Oprócz komputerów analogowych, cyfrowych czy analogowo- cyfrowych wyróżnia się także inne typy komputerów. Obecnie komputery dzieli się przede wszystkim na komputery osobiste, komputery domowe, konsole, komputery mainframe, superkomputery oraz komputery wbudowane. Najbardziej popularnym obecnie typem komputerów SA komputery osobiste. Charakteryzuje je przede wszystkim to, że są małych rozmiarów, można je postawić na biurku bądź przenosić. Poza tym komputery osobiste najczęściej są używane tylko przez jedne osoby. Do typu komputera osobistego zalicza się laptopy, palmtopy, notebooki oraz komputery stacjonarne. Komputery osobiste składają się z kilkunastu podstawowych komponentów.

Do tych komponentów zalicza się monitor, płytę główna, procesor, pamięć operacyjną, kartę rozszerzającą, zasilacz, napęd optyczny, dysk twardy, mysz, klawiaturę i głośniki. Komputery domowe natomiast były poprzednikami komputerów osobistych. Aby móc z nich korzystać należało go podłączyć do telewizora, który pełnił funkcję monitora. Następnym typem komputera jest konsola. Jest również poprzednikiem komputera, ale następcą komputera domowego. Jego głównym przeznaczeniem jest to aby zapewniać rozrywkę. Aby móc z niego korzystać należy go podłączyć do telewizora. Komputery mainframe stosuje się przede wszystkim w różnych instytucjach, posiadają one duże rozmiary i są wykorzystywane do przetwarzania różnych danych.

read more

Komputer analogowo-cyfrowe

Omawiane zostały wcześniej komputery analogowe i cyfrowe. Warto również byłoby wspomnieć o komputerach analogowo cyfrowych. Na samym początku należy zastanowić się co odróżnia komputery analogowe od komputerów cyfrowych. Przede wszystkim to, ze w komputerach analogowych przetwarzane dane są reprezentowane za pomocą wielkości, które mogą się zmieniać w sposób ciągły, natomiast komputer cyfrowy operuje dyskretnymi danymi, czyli nieciągłymi. Poza tym na samym początku powstawania w Polsce komputerów według znawców były lepsze komputery analogowe, jednak poprzez wprowadzenie mikroprocesorów komputery cyfrowe je wyparły. Zatem komputery analogowo-cyfrowe to komputery, które są analogowe, jednak mają uzupełnienia w postaci przewodników analogowo-cyfrowych, cyfrowo-analogowych oraz cyfrowe generatory funkcji.

Posiadają również układ sterowania, który może współpracować z komputerem cyfrowym. W komputerach analogowo-cyfrowych część analogowa jest odpowiedzialna za rozwiązywanie równań różniczkowych, a część cyfrowa natomiast odpowiada za sterowanie procesem przetwarzania operacji logicznych. Aby móc połączyć wszystkie dobre strony komputerów analogowych i cyfrowych powstały właśnie komputery cyfrowo-analogowe. Komputer analogowy potrafi wyznaczyć przybliżoną wartość a tym samym jest również bardzo dobrym punktem wyjścia dla algorytmu cyfrowego, który zwiększa dokładność, przez co możliwe stało się lepsze wykonywanie równań.

read more

ELWAT, AKAT-1 oraz ARR

pobrane-54Komputery takie jak ELWAT, AKAT-1 i ARR są jedynymi komputerami analogowymi, które powstały w Polsce. Komputery analogowe to takie urządzenia, które przetwarzają sygnał ciągły, czyli analogowy i jest on zazwyczaj elektryczny. Miedzy rokiem 1960 a rokiem 1970 komputery analogowe przechodziły swój okres świetności, jednak później zostały wyparte przez komputery cyfrowe. Komputery ELWAT powstały w Wojskowej Akademii Technicznej a zostały wyprodukowane przez zakład Elwro. Były produkowane od roku 1967. ELWAT były przeznaczone przede wszystkim do rozwiązywania równań różniczkowych oraz symulacji procesów. Komputer analogowo-cyfrowy WAT 1001 był rozwinięciem komputera ELWAT.

Tego typu komputerów wyprodukowano pięćdziesiąt sztuk w tym 1967 dwadzieścia sztuk, w 1968 roku dwadzieścia sztuk oraz w roku 1969 tylko cztery sztuki. Pierwszym na świecie komputer analogowy, czyli tranzystorowy analizator równań różniczkowych, którego stworzył Jacek Karpiński to komputer AKAT-1. Został stworzony w 1959 roku przez Instytut Automatyki Polskiej Akademii Nauk. Tak samo jak komputer ELWAT również AKAT-1 był przeznaczony do rozwiązywania równań różniczkowych oraz symulacji procesów. Zachował się do tej pory i można go podziwiać w Muzeum Techniki, który znajduje się w Warszawie. Ostatnim z komputerów analogowych jest ARR, który został już wczesniej wspomniany. ARR to analizator równań różniczkowych. Był pierwszym komputerem elektronicznym uruchomionym w 1955 roku w Polsce. Jego twórcom przyznano w 1955 roku Nagrodę Państwową II stopnia w dziale nauki.

read more

Elwro 800 Junior, Mazovia oraz ComPAN 8

pobrane-55Warto również wspomnieć o takich polskich cyfrowych komputerach, którymi zapewne były komputery Elwro 800 Junior, Mazovia i ComPAN 8. Po nazwie komputera Elwro 800 Junior można się domyśleć, że powstał w zakładach Elwro we Wrocławiu w 1986 roku. Jest to 8-bitowy minikomputer domowy, który posiada procesor Zilog Z-80. W swoim dorobku posiada prezentację na Międzynarodowych targach Poznańskich w 1986 roku. Tego typu komputer został zaprojektowany w Instytucie Automatyki Uniwersytetu Poznańskiego przez zespół naukowców. Jednak jak już wiemy został wyprodukowany we Wrocławiu. Przede wszystkim Elwro 800 Junior pozwalał na możliwość pracy w sieci, co sprawiło, ze przekroczył on założenia ministerialne.

W roku 1987 wyprodukowano około 3, 5 tysiąca takich komputerów. Centrala Zaopatrzenia szkolnictwa zajęła się jego dystrybucją. Komputer Mazovia natomiast jest komputerem osobistym, którego produkcja rozpoczęła się w 1986 roku przez spółkę „Mikrokomputery”. Dzięki dużemu wykorzystaniu elementów produkowanych w RWPG było możliwe jego powstanie. Powstały jego trzy typu: Mazovia 1016, Mazovia 2016AT oraz Mazovia 1032. ComPAN 8 natomiast jest mikrokomputerem, który był produkowany w latach osiemdziesiątych w zakładach MERA- ELZAB w Zabrzu. Jest to komputer 8-bitowy. Zaprojektowano go w Zakładzie Systemów Automatyki Kompleksowej PAN, który obecnie nazywa się Instytutem Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN i mieści się w Gliwicach. Jego następcą miał się stać ComPAN 16 jednak nie udało się go wyprodukować.

read more