Inne

Co powinniśmy wiedzieć o wysłodkach buraczanych melasowanych?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym właściwie są wysłodki buraczane. Każdy właściciel konia nie zawsze jest zadowolony, kiedy nadchodzi okres zimy, gdyż wtedy szczególnie musi dbać o swojego czteronożnego przyjaciela. Zima oznacza często niestety bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne oraz może kojarzyć się z błotnistym podłożem oraz gorszą jakością paszy. Tak to wygląda w rzeczywistości, dlatego musimy zadbać o odpowiednią dietę konia. Wtedy należy uwzględnić pasze, które są bogate w minerały oraz witaminy.

Czym są wysłodki buraczane melasowane?

Są one produktem ubocznym, kiedy chodzi o przemysł cukrowniczy. To właśnie ich właściwości powodują, że pasza dla zwierząt gospodarskich, w tym koni, musi być cenna. Powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę, kiedy sami jesteśmy właścicielami kilku koni. Jednak ważne jest także to, aby zdawać sobie sprawę z tego, że wysłodki wysłodkom są nie zawsze równe. Rynek paszowy ma wiele do zaoferowania, szczególnie kiedy chodzi o tanie wysłodki buraczane melasowane. Są one bezpośrednim odpadem z cukierni. Ta pasza cechuje się tym, że jest smakowita oraz wysokoenergetyczna dla bydła, jednak nie zawsze nadaje się do karmienia koni.

Jakie wysłodki buraczane są dostępne na rynku?

Na pewno nie możemy zapominać o dwóch rodzajach wysłodków buraczanych melasowanych. Wypada wymienić te z dodatkiem melasy oraz te, bez niej. Melasę dodaje się w tym celu, aby poprawić smak oraz zmniejszyć ilość tak zwanego kurzu. Wysoki indeks glikemiczny dotyczy wysłodków melasowanych. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, dlatego jest to niezwykle istotne, aby mieć tego świadomość. Jednak takie wysłodki mogą walnie przyczynić się do dynamicznego wzrostu stężenia glukozy, które odnosi się do krwi tuż po karmieniu. Występowanie dużej ilości cukru, który pochodzi z melasy, niekonieczne jest zdrowe dla naszych koni. O tym musimy z pewnością wiedzieć i nie wolno tej kwestii pod żadnym pozorem nam lekceważyć. Wtedy konie mogą być pobudzone oraz może wystąpić u nich otyłość.

Czy warto zatem postawić na wysłodki buraczane niemelasowane oraz mineralizowane?

Jest to bardzo ważne pytanie, gdyż zależy nam na zdrowiu naszego bydła, w tym także koni. Kiedy pasza nie zawiera dodatku melasy, wtedy śmiało możemy powiedzieć o niskim indeksie glikemicznym. To da nam pewność, że pasza podawana każdemu typowi koni, będzie bezpieczna oraz przede wszystkim zdrowa. Wtedy warto wiedzieć, że energia, jaka jest w niej zawarta, nie tylko będzie wolnouwalniania, ale także zwierzę będzie spokojniejsze. Dzięki zawartości dodatkowych minerałów i witamin można zniwelować stosowanie witaminowych suplementów.

W okresie zimy wymagany jest dostęp do bardzo dobrej jakości paszy objętościowej. Szczególnie ma to znaczenie, jeśli chodzi o konie, które spędzają czas poza stajnią. W przypadku koni, mówimy o zwierzętach, które świetnie radzą sobie z bardzo niskimi temperaturami. Przyczyną tego jest energia, która jest wydzielana w czasie tak zwanej fermentacji włókna. Ta ma miejsce w przewodzie pokarmowym.