Jak działają płyty szelakowe?
Muzyka analogowa, mimo, że jest już tylko raczej wspomnieniem, to nadal ma rzeszę fanów, którzy rozkoszują się brzemieniem starych gramofonów. W obecnych czasach stare płyty oraz gramofony przeżywają złoty renesans, moda na nie powróciła i zachęca coraz młodsze osoby do kupowania tego rodzaju sprzętu oraz akcesoriów. Zastanawiasz się, czym są płyty szelakowe i czym różnią się od zwykłych płyt winylowych? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie jesteś we właściwym miejscu. Poznaj prekursorów tradycyjnych płyt, które do dziś grają w gramofornach.
W miejscu takie jak to: https://dogramofonu.pl/pl/c/Plyty-szelakowe/19 znajdziesz najróżniejsze płyty szelekowe niemalże z każdego okresu. Warto mieć na uwadze, że posiadanie takiego egzemplarza w swojej kolekcji to nie lada powód do dumy, ponieważ płyty szelakowe stają się coraz trudniej dostępne, a znalezienie dobrze zachowanego egzemplarza nie zawsze należy do najłatwiejszych.
Czym są płyty szelakowe?
Płyty szelakowe to płyty, które służą do analogowego zapisywania muzyki. Płyty zostały opracowane w 1887 roku przez Emila Berlinera, który całkowicie zrewolucjonizował rynek muzyki analogicznej w tamtych czasach. Płyta szelakowa różni się od zwykłej płyty gramofonowej przede wszystkim mniejszą ziarnistość niż ebonit, co przyczyniło się do wygłuszenia szumów oraz drgań. Płyty szelakowe dostępne na rynku zazwyczaj są nagarniam jednych z najstarszych artystów. Warto jednak umieć rozpoznawać, że jest to płyta szelakowa, gdyż słuchanie jej w zwykłym gramofonie może okazać się tragiczne w skutkach.
Jak odtwarzać płyty szelakowe?
Płyty szelakowe można odtwarzać w gramofonach, jednak warto wiedzieć jaki rodzaj igły oraz gramofonu pozwala na odsłuchanie takiej płyty. W przeciwnym razie uszkodzeniu może ulec zarówno płyta, jak i sprzęt, na którym była ona odtwarzana.
Historia muzyki tylko na szelakach
Jeśli lubisz naprawdę starą muzykę i wyszukujesz analogicznych perełek, w twojej kolekcji nie może zabraknąć choćby jednego szelaka.